Ułatwienia dostępu

9 maja 2025 19:00


Program

Irena Regina Wieniawska vel Poldowski Pieśni do poezji Paula Verlaine’a na głos i fortepian
Henryk Wieniawski
Pieśń polska op. 12
Dudziarz op. 19
Kujawiak op. 3
Obertas op. 19

Wykonawcy

Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran

Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce

Ewa Guz-Seroka – fortepian

Andrzej Gładysz – słowo o muzyce

Opis

W jednym z najbardziej nastrojowych wieczorów tegorocznego Festiwalu Braci Wieniawskich zabrzmi muzyka, która rzadko gości na koncertowych afiszach, choć zasługuje na najwyższe uznanie. W kameralnej atmosferze słuchacze przeniosą się do świata Ireny Reginy Wieniawskiej (1879-1932), znanej szerzej jako Poldowski – kompozytorki o niezwykle oryginalnym głosie artystycznym, córki wielkiego Henryka Wieniawskiego.

Choć urodziła się w Brukseli, jej muzyczna tożsamość była wielowarstwowa – łączyła polskie korzenie, francuski smak i brytyjską elegancję. Należała do artystycznej bohemy Londynu początku XX wieku, inspirowała się z Debussym, bywała w paryskich salonach, a jej pieśni wykonywano na najbardziej prestiżowych scenach Europy.

Wieczór otworzy cykl pieśni do poezji Paula Verlaine’a. To miniaturowe arcydzieła – dźwiękowe akwarele, w których każde słowo poety ma swoją barwę i odcień. Usłyszymy m.in. En sourdine, w której dźwięki są niemal szeptem, Cortège – pełną teatralnego uroku, czy figlarną Mandoline, przywodzącą na myśl cienie tańczące na ścianie o zmierzchu. W tych pieśniach słychać echo impresjonizmu, symbolizmu i paryskich nocy przesiąkniętych zapachem jaśminu.

Po nich zabrzmią dwie miniatury skrzypcowe – Largo i Tango, małe formy, ale pełne wdzięku i elegancji, jak muzyczne portrety kobiet w ruchu – jedna zamyślona, druga zalotna.

W drugiej części wieczoru powrócą pieśni – te bardziej melancholijne, nastrojowe. Effet de neige przypomina zimowy krajobraz malowany fortepianowymi półtonami, Spleen pulsuje ukrytym bólem, a L’heure exquise – jedna z najpiękniejszych kompozycji Poldowski – to czysta zmysłowość, zamknięta w kilku taktach. Koncert zwieńczą utwory pisane w języku angielskim: przejmujące A Poor Young Shepherd i subtelne Nous deux – jak niedokończony list miłosny.

Kontrapunktem dla muzyki Poldowski będą wybrane dzieła Henryka Wieniawskiego – ojca kompozytorki, skrzypka-wirtuoza, którego utwory znają melomani na całym świecie. Pieśń polska, Dudziarz, Kujawiak i Obertas to żywe echo polskiego folkloru, pełne energii, wirtuozerii i wzruszającej prostoty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Uwaga!

W kasie biletowej można zakupić również karnet na wszystkie 4 koncerty w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich w wysokości 60 zł.

decorative-image
sygnet z logo

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i bądź kulturalnie na bieżąco.