„Stronger Together”

czwartek: 26 października 2023
godz. 19:00 - Sala Koncertowa FL

UNITED STATES AIR FORCES IN EUROPE BAND
mjr RAFAEL TORO-QUIÑONES
– dyrygent

ORKIESTRA WOJSKOWA W BYTOMIU
kpt KRYSTIAN SIWEK – dyrygent

Program: Polskie i amerykańskie hity estradowe

 

 

„Silniejsi Razem”. Wspólna trasa koncertowa amerykańskich i polskich lotników.  

Brzeg Dolny, Lublin, Rzeszów i Przemyśl. Orkiestra Koncertowa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie stanie ramię w ramię na scenie ze „stalowymi mundurami” Sił Powietrznych Orkiestry Wojskowej z Bytomia, by zagrać cztery wyjątkowe koncerty. Publiczność czeka niezwykła podróż muzyczna przez klasyczne standardy oraz amerykańskie i polskie hity estradowe pod batutą dwóch dyrygentów, Majora Toro i Kapitana Siwka. 

Łączy nas muzyka 

To nie pierwszy raz, kiedy obydwa zespoły wystąpią na jednej scenie. „Znów zagramy wspólnie, żeby uczcić amerykańsko-polską przyjaźń, podkreślić silny sojusz transatlantycki i promować wspólne wartości: demokrację, wolność i przestrzeganie międzynarodowych zasad, które gwarantują pokój” – mówi Major Toro, dyrygent Orkiestry Koncertowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie. „Poprzez udział w tym dwustronnym przedsięwzięciu chcemy umacniać partnerstwo w ramach NATO oraz pokazać współpracę za pomocą uniwersalnego języka muzyki. To właśnie poprzez wymianę kulturalną łączymy się z ludźmi a muzyka jest formą komunikacji, która pomaga budować długotrwałe przyjaźnie” – dodaje dyrygent Toro. 

Silne i strategiczne relacje 

Tournée „Silniejsi Razem” wpisuje się w wieloletnie dążenia amerykańskiego Departamentu Stanu, Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie i Misji Dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych w Polsce do umocnienia amerykańsko-polskich więzi poprzez programy społeczne i sztukę, przypomina o głębi tych relacji i o tym, że razem możemy osiągnąć więcej. Jak podkreśla Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski: „żaden naród nie może stawić czoła dzisiejszym wyzwaniom w pojedynkę. Jesteśmy zobowiązani dbać o wzajemne zaangażowanie, wsparcie i zaufanie.”

Ludzie dla Ludzi 

„Przekraczamy bariery językowe i kulturowe dzięki uniwersalnej sile muzyki. Nasze wspólne występy to emocje, a emocje budują relacje i wzmacniają jedność między ludźmi” – mówi dyrygent Orkiestry Wojskowej w Bytomiu i zdradza, że trasa jest dużym wyzwaniem. „Przygotowywaliśmy się od miesięcy, ale nic nie zastąpi prób na żywo. Przy ponad pięćdziesięciu muzykach na scenie, którzy nie występują ze sobą na co dzień, trudniej o idealne brzmienie. Ale jestem przekonany, że dostarczymy naszej widowni niezapomnianej rozrywki i wielu wzruszeń”.

The U.S. Air Forces in Europe (USAFE) Band – „The Ambassadors” – to jedna z najstarszych amerykańskich orkiestr wojskowych, która koncertuje od ponad 70 lat. Jej historia sięga do czasów drugiej wojny światowej, kiedy grała pod kierownictwem legendarnego Glenna Millera. Od lat 50-tych orkiestra podróżuje i koncertuje po całej Europie, w charakterze muzycznych Ambasadorów USA.

Orkiestra Wojskowa w Bytomiu powstała w 2002 roku jako Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Bytomiu. Obecną nazwę nosi od 2013 roku. Skład zespołu stanowią żołnierze – muzycy, absolwenci byłego, Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych krajowych i zagranicznych. Zespół bierze udział w uroczystościach państwowych i wojskowych, daje pokazy musztry paradnej, koncertuje oraz odnosi sukcesy w prestiżowych konkursach orkiestr dętych. Polska trasa koncertowa obydwu orkiestr objęła tylko kilka dużych miast, takich jak Katowice, Wrocław czy Kalisz.

×
×

Koszyk

Skip to content